DATABAS för projektet   SOLDATTORP

 

Sök !

Klicka uppe till höger på "Text" (=typ av objekt) för att lista alla kompanierna. "Text" bör alltid vara aktiverad före en sökning.

 

 

"Text" listar alla kompanierna.

Klicka sedan på det objekt under rubriken "Titel" för vilken du har intresse av att få fram mera detaljerad information.

I fältet "Sök!" kan sökord inskrivas, t.ex. för att hitta ett rusthåll som t.ex. "Abras" eller en soldat så som "Johan Bonde". Observera att "Text" bör också då redan vara markerad.

 

Forskningsresultat

Kicka här till kompanierna

 

 

Klippiga bergen. Finländska öden och äventyr i det vildaste av vilda västern

amerikafinländare, Colorado, Klippiga bergen, Telluride, Montana, Butte, finländare, finnar, Österbotten

Innehåll:
Innehållsförteckning s. 7
Ur historiens töcken s. 9
Staden uppe bland bergen s. 15
*Telluride – en bit svenska Österbotten borta i Klippiga bergen.*
Arbetarkriget s. 29
*Verklighetsbakgrunden till romanen Colorado Avenue och historien om hur Johan Bertills från Vörå blev en av den amerikanska fackföreningsrörelsens martyrer.*
Kampen fortsätter s. 45
*Militären sätts in för att kväsa oroligheterna i gruvsamhällena i Colorado.*
Morgonrodnadens fäste s. 59
*Historien om den finlandssvenska hallen i Telluride.*
Svarta Björnens Gruf-Bolag s. 69
*Hur det gick när finländarna skulle etablera sig som gruvägare i Telluride.*
Innestängda i gruvan s. 81
*Silverton och Leadville – två gruvorter med liknande finländsk immigrationshistoria. Och två liknande historier om män som blev innestängda i gruvor.*
En gudsförgäten håla mitt ute i ingenting s. 97
*Butte i Montana utgjorde länge sinnebilden för någonting långt, långt borta. Det oaktat fanns där en stor koloni av finlandssvenskar och finnar.*
Fackföreningsrörelsens Gibraltar s. 119
*Finnarna i Butte får sparken och glider allt längre vänsterut på den politiska skalan.*
Ond bråd död s. 137
*Hemska händelser på livets skuggsida och den största gruvkatastrofen.*
"Nö fa ja te America!" s. 149
*Historien om hur Edla Antbrams och Emil Backlund fann varandra borta i Bingham Canyon i Utah.*
Det märkligaste samhället.... s. 159
*Bingham Canyon – ett av de märkligaste samhällen vår Herre låtit natur och människor få till stånd.*
Författarens tack s. 175
Källor och kommentarer s. 177
Bildkällor s. 189
Index s. 191

Ämnesord
finlandssvenskar, strejker, gruvarbetare, utvandrare
Tid
1998