DATABAS för projektet   SOLDATTORP

 

Sök !

Klicka uppe till höger på "Text" (=typ av objekt) för att lista alla kompanierna. "Text" bör alltid vara aktiverad före en sökning.

 

 

"Text" listar alla kompanierna.

Klicka sedan på det objekt under rubriken "Titel" för vilken du har intresse av att få fram mera detaljerad information.

I fältet "Sök!" kan sökord inskrivas, t.ex. för att hitta ett rusthåll som t.ex. "Abras" eller en soldat så som "Johan Bonde". Observera att "Text" bör också då redan vara markerad.

 

Forskningsresultat

Kicka här till kompanierna

 

 

Svenska kulturbilder V - VI

Innehåll i tredje bandet (Del V och VI)
Bolle och kåsa. Av Sigurd Erixon s. 9
Prinsessan Elisabet Vasa. Av Sigurd Wallin s. 31
Folklig tideräkning. Av Martin P:n Nilsson, professor vid Lunds universitet s. 39
Votivskepp. En studie av Philibert Humbla, fil. lic., intendent vid Göteborgs Konstförening, amanuens vid Göteborgs museum s. 59
Svenska fäbodar. I. Övergångsformer inom vårt fäbodväsen. Av John Frödin, professor vid Uppsala Universitet s. 79
Studentdeposition i Uppsala på 1600-talet. Av Gösta Berg s. 97
Skalltyg och jaktspjut. Av Torsten Lenk s. 115
Indelningsverkets boställen. Av Manne Hofrén s. 131
(Ingår i serien Den indelta armén, de gamla mötesplatserna och livet på roten.)
Torpa slott. Av Axel L. Romdahl, professor vid Göteborgs Högskola, intendent vid Göteborgs konstmuseum s. 161
Bonden i högsäte. Av Sigurd Erixon s. 179
Karolinernas fälttecken. Av Torsten Lenk s. 203
Pehr Hörberg som allmogemålare. Av Bengt Cnattingius s. 221
(Ingår i serien Bygdekonstnärer och folkkonst.)
Stadsplan och byggnadsskick i det gamla Åbo. Av Gabriel Nikander s. 237
På slogmyr och lavhed. Slåtterliv och foderfångst i norra Dalarna. Av Ola Bannbers, amanuens vid Nordiska museets etnologiska undersökning s. 259
Sydda tavlor. Av Sigurd Wallin s. 287
Majsångare och midsommargillen. Minnen och uppteckningar från Skåne. Av Sigfrid Svensson s. 301

Ämnesord
Sverige, kulturhistoria
Tid
1930